Eleven Middle School students and 16 Upper School students, accompanied by their faculty sponsors, Claudia Clark and Alleyne Rogers, joined hundreds of other students from 20 area schools to test their knowledge of Ancient Greece and Rome.
Of special note, junior Bridget Lynch, won the high point trophy for Roman Life: best of all students, at all levels. Moreover, the Upper School delegation won 3rd place overall in the Gold Division (which is for delegations with fewer than 30 students).
Congratulations to the following students on their strong performance at area:
Middle School
Ahmad Al-Hakeem
1st place Reading Comprehension 1/2 A
Cum Laude, Pentathlon
Alex Belucci
4th place Elementary Grammar 1/2 B
Cum Laude, Pentathlon
Owen Bruhn
2nd place Decathlon 1/2 A
3rd place Roman History 1/2 A
Summa Cum Laude, Pentathlon
Lennox Cross
2nd place Greek History 1/2 A
Magna Cum Laude, Pentathlon
Andrea Gonzalez
2nd place Decathlon 1/2 B
2nd place Latin Derivatives 1/2 B
Magna Cum Laude, Pentathlon
Indigo Keener
1st place Reading Comprehension 1/2 B
Summa Cum Laude, Pentathlon
Devin Khemalaap
4th place Elementary Grammar 1/2 A
Cum Laude, Pentathlon
Maria Kyle
6th place Mythology 1/2 A
Magna Cum Laude, Pentathlon
Carson Moore
3rd place Roman Life 1/2 A
Cum Laude, Pentathlon
Roberto Quintanilla
1st place Ancient Geography and Monuments 1/2 A
Madison Sherburne
2nd place Mottoes and Abbreviations 1/2 A
Maxima Cum Laude, Pentathlon
Upper School
Firas Abouzahr
4th Latin Literature III
Maxima Cum Laude, Pentathlon
Jack Basil
Maxima Cum Laude, Pentathlon
Zach Burgos
Cum Laude, Pentathlon
Sebastian Flores
Cum Laude, Pentathlon
Dalaiza Gonzalez
Cum Laude, Pentathlon
Garrett Greiner
3rd Advanced Grammar III
Summa Cum Laude, Pentathlon
Chloe Harthan
5th place Monochromatic (2D) Art
5th place Polychromatic (2D) Art
Cum Laude, Pentathlon
Lucas Kirma
3rd Dramatic Interpretation III
Magna Cum Laude, Pentathlon
Amanda Kyle
4th Classical Mythology III
5th Monochromatic Art (2D)
Summa Cum Laude, Pentathlon
Joey Kyle
5th Geography and Monuments of the Classical World III
Summa Cum Laude, Pentathlon
Bridget Lynch
1st Roman Life IV
Maxima Cum Laude, Pentathlon
Aaron Mills
4th Roman Life II
Summa Cum Laude, Pentathlon
Jessica Mims
Summa Cum Laude, Pentathlon
Karina Samuel
4th Greek Life and Literature IV
Cum Laude, Pentathlon
Aidan Sherman
Maxima Cum Laude, Pentathlon